אנחנו שומעים על "תזונה נכונה" כל הזמן ומבינים שזה חשוב. אנחנו רוצים לשמור על הבריאות שלנו ומשתדלים לקרוא תוויות של הדברים שאנחנו קונים, להימנע מסוכר ולאכול הרבה פירות. אבל מה זה בעצם אומר "תזונה נכונה"? מה אנחנו צריכים לאכול ואיך צריך להראות התפריט היומי שלנו?

כמובן שתפריט יומי הוא דבר שמשתנה מאדם לאדם והוא תלוי בגיל, במצב בריאותי, ברמת הפעילות הגופנית ובקיומן של דיאטות או אורח חיים בריא או לא בריא שהאדם מנהל, אם הוא מתאמן עם מאמן כושר אישי או לא מתאמן בכלל. אך בסופו של דבר יש מספר דברים שכולנו צריכים להתרגל לאכול על בסיס יומיומי.

חלבונים

החלבון הטוב ביותר שנוכל להכניס לגופנו הוא שילוב של דגנים וקטניות, מה שיוצר חלבון מלא מהצומח. חלבון זה מכיל את כל חומצות האמינו שאנו זקוקים להם והוא נקלט נהדר בגוף ללא תופעות לוואי. שילובים נפוצים של דגנים וקטניות: לחם עם חומוס, מג'דרה, אורז מוקפץ עם טופו וירקות, כל דגן שרוצים עם אפונה, שעועית או חומוס ועוד.

שומנים

השומן הבריא ביותר הוא השומן מהצומח. הוא מורכב מחומצות שומן בלתי רוויות ואינו מכיל כולסטרול. נוכל למצוא אותו בטחינה, אבוקדו, אגוזים, שקדים, זיתים, זרעים, שמן קנולה, שמן זית, שמן שומשום ועוד.

פחמימות

הפחמימות נמצאות בצורה של חד-סוכרים ודו-סוכרים (למשל בפירות) ובצורה של עמילן (למשל בדגנים, קטניות ותפוחי אדמה). העודפים נאגרים בגוף וגורמים לעודף משקל. הפחמימות חשובות לנו מאוד והן מקור האנרגיה שלנו, אך כמו כל דבר אחר, יש לצרוך אותן במידה.

סיבים תזונתיים

הסיבים התזונתיים הם שרשראות של סוכרים שלא ניתנים לפירוק אצל בני האדם. הסיבים התזונתיים מזרזים את מערכת העיכול ואחראים לפינוי הפסולת ולכן הם חשובים מאוד. הם נמצאים רק במזון מהצומח. נוכל למצוא אותם בקליפות, עלים, גבעולים, דגנים מלאים, פירות, ירקות, קטניות ובשיבולת שועל.

ויטמינים ומינרלים

קיימים המון סוגי ויטמינים, כאשר כל אחד מהם אחראי על תחום אחר בגופנו. חשוב לצרוך אותם, הם נמצאים בשפע בפירות וירקות, רצוי לגוון עם הצבעים ולצרוך אותם בשיא בשלותם. המינרלים תורמים גם הם לבריאותנו וחשובים עבור פונקציות רבות ומגוונות בגוף. מלבד ירקות, יש באגוזים ושקדים, סויה, חיטה מלאה, טחינה, מלח ועוד.

את כל אבות המזון עלינו להכניס לתפריט שלנו. כמובן שלמרות ההמלצה לצרוך אגוזים ושקדים, מומלץ שלא להפריז איתם, כמו עם פחמימות או שמנים – חשוב לשלב בצורה מאוזנת.