אנשים רבים בוחרים היום לצאת לדרך עצמאית, לפתוח עסק משלהם ולהפסיק לעבוד בתור שכירים. על מנת לעשות את הצעד בצורה חכמה מומלץ לבצע בדיקת כדאיות לעסק.

בדיקת כדאיות פיננסית יכולה לסייע בקבלת החלטות האם להקים את העסק או לא. בדיקה שכזו יכולה לספק מידע חינוי ליזם בנוגע לשאלה המרכזית: האם  הרעיון שלו לעסק חדש יהיה כלכלי ורווחי עבורו.

הבדיקה רלוונטיות לכל סוגי העסקים: בתי קפה, מסעדות, מרכזי ספא, חנויות שונות, עסק למתן שירותים, חוגים, הדרכה ומרכזי ספורט וכדומה.

פתיחת עסק ללא בדיקת כדאיות פיננסית יכולה להגמר באסון כלכלי ובהפסדים גדולים ולכן זו בדיקה חובה.  לכן לפני שרצים לפתוח עסק או אפילו לפני כתיבת התוכנית העסקית שלכם, מומלץ לבצע את הבדיקה כדי לבדוק את מצב השוק, רמת התחרות ורמת הביקוש לעסק מהסוג שלכם. בצורה כזו, ניתן לקבל פידבק מידי, דבר שיכול לסייע להחליט האם ללכת קדימה עם הרעיון או לשנות מעט את הכיוון.

החשיבות של בדיקת כדאיות פיננסית

כאמור, החשיבות של בדיקת כדאיות פיננסית היא עצומה, היות והיא יכולה לחסוך לכל אחד מפלה אכזרית ובור כלכלי שלא פשוט לצאת ממנו. חשוב לזכור כי הקמה של עסק חדש דורשת לא מעט השקעה של זמן, כסף ומשאבים, לכן חשוב לא למהר לבצע את הצעד הראשון. בדיקת כדאיות יכולה לסייע לכל אחד לגבש סופית את הרעיון שלו לעסק וכמובן למזער נזקים. חשוב לבצע את הבדיקה עוד לפני שמתחילים לכתוב את התוכנית העסקית של העסק, מכיוון שהיא יכולה לחזור עם תוצאות שונות מהצפוי. לכן לפני שמתחילים להשקיע זמן, כסף ומשאבים, מומלץ לבצע בדיקת כדאיות מקצועית. בדיקה מסוג זה אמורה לכלול סקר שוק מקיף, הכולל רשימה של המתחרים, נקודות חולשה וחוזקה של העסק, רשימת סיכונים, סיכון כספי והחזר השקעה. בדיקה זו מבוצעת במהירות והעלות שלה נמוכה יותר מזו של תוכנית עסקית, לכן מומלץ שלא לוותר עליה, לפני שרצים לקחת הלוואה מהבנק או לשכור שטח עבור העסק.

מה כוללת בדיקת כדאיות

כאמור בדיקת הכדאיות נועדה לסייע לכם בתהליך קבלת החלטות עסקיות, במטרה לצמצם שגיאות וסיכונים כספיים ולהגדיל סיכויי הצלחה.

במסגרת בדיקת הכדאיות נעבור על הנושאים הבאים:

 1. אפיון העסק / המיזם
 2. חישוב השקעה נדרשת
 3. חישוב ההוצאות קבועות
 4. צפי הכנסות, רווח גולמי
 5. על בסיס הנתונים הנ"ל נסכם את:
 • ההון הנדרש להשקעה
 • הון הסיכון
 • נקודת איזון
 • מקורות מימון מומלצים
 • והמלצות להמשך

 

תהליך העבודה כולל:

 1. פגישת התנעה עם היזמים '/ בעלי העסק
 2. איסוף חומרים רלוונטיים
 3. ניתוח נתונים והכנת הבדיקה
 4. הצגת הנתונים בפגישה שבסיומה הלקוח מקבל מסמך המפרט את כל נתוני הבדיקה כולל המלצות להמשך.

 

לסיכום, בדיקת כדאיות פיננסית נחשבת לאחת הבדיקות החשובות והמשמעותיות ביותר שניתן לבצע. בדיקה זו יכולה לספק לכל אחד את ההבנה לגבי כדאיות של פתיחת העסק שלו.

למידע נוסף פנו אלינו,

משה הרשקו

פורוורד ייעול ופיתוח עסקים

 

 

 

 

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *