גם בעידן של ספרים אלקטרוניים ובכלל צריכת מידע דרך מסכים כאלה ואחרים, עדיין מודפסים מדי יום שלל ספרים מכל הסוגים – ספרי לימוד, ספרי ילדים, ספרי קריאה, ספרי הדרכה ועוד ועוד.

הדפסת ספרים מקצועית כוללת תשומת לב מוקפדת למספר פרטים חשובים עוד לפני שמכונות הדפוס מתחילות לפעול, כך שאם אתם רוצים להדפיס ספר כזה או אחר, כדאי לבצע את הפעולות הבאות:

הגהה

פוסט בפייסבוק אפשר לערוך, אתר אינטרנט אפשר לתקן וגם טקסט שנכתב על דף אפשר לשנות עם עט וטיפקס או עיפרון ומחק – ספר מודפס, לעומת זאת, אי אפשר לשנות ואם מתגלות טעויות (בין אם שגיאות הקלדה ובין אם שגיאות אחרות כתוצאה מחוסר תשומת לב בשלב הכתיבה) הדבר עלול להיות מתסכל מאוד ובפרט אם הדפסתם כמות גדולה של עותקים.

איך אפשר להבטיח אפס טעויות? הגהה מקצועית. אמנם הדפסת ספרים כרוכה באופן טבעי בהשקעה כספית מסוימת, והגהה של אנשי מקצוע מיומנים מייקרת עוד יותר את הפרויקט אולם חשוב לדעת שאנחנו לא יכולים לתקן טעויות של עצמנו כי אנחנו פשוט לא שמים לב אליהן (המוח מתקן אותן אוטומטית עבורנו כך שאנחנו לא מבחינים בהן) ועל כן רק הגהה של גורם חיצוני תמנע טעויות מתסכלות.

הדפסת ספרים בגודל המתאים

עוד פרט חשוב הוא כמובן הגודל של הספרים המודפסים.

ברוב רובם של המקרים נבחר אחד מהגדלים הסטנדרטיים – A4 או A5 (A5 הוא חצי מ-A4, כלומר 210 מ"מ על 148 מ"מ).

פרט נוסף הוא השוליים: המינימום הוא 2 ס"מ מימין ומשמאל אבל בחלק מהמקרים מומלץ ריווח משמעותי יותר ובפרט כך הדבר בספרי לימוד על-מנת לאפשר רישום הערות ותוספות בספר.

לאחר קביעת גודל כל עמוד ורוחב השוליים, יש לבצע עימוד, שגם הוא כמובן חייב להיות מוקפד ובעיקר מושכל – אין טעם למשל להתחיל פרק חדש ברבע התחתון של עמוד מסוים אלא יש להעביר אותו לראש העמוד הבא.

כריכה

הדפסת ספרים בכריכה קשה מקנה לכל ספר מראה מהודר במיוחד והופכת אותו ליותר עמיד מספרים בכריכה רכה – אבל מצד שני היא גם יקרה יותר, כך שכדאי לבחור באופציה זו רק כשהחזות החיצונית של הספר חשובה וכשאתם רוצים ספר שיחזיק מעמד שנים רבות.