היוזמה לחדש מבנים ישנים ולהפוך אותם לחזקים ונאים יותר, נקראת התחדשות עירונית כאשר ירושלים נחשבת לעיר אופטימלית לביצוע פרויקטים מסוג זה. חידוש מבנים בעיר שיש בה כל כך הרבה נדל"ן שגילו מוערך בעשרות שנים והוא נמצא במצב טעון שיפור בהיבט ההנדסי, הוא בעל פוטנציאל להפוך שכונות רבות ברחבי עיר הבירה ליפות ואטרקטיביות יותר למגורים. הדבר כמובן יעלה את ערכם של הבתים אשר יעברו את התהליך, לטובתם הכלכלית של בעלי הדירות המתגוררים בהן. כמו כן הפרויקטים הללו אמורים למשוך אוכלוסייה חדשה, שתהיה מעוניינת לעבור לגור בבניינים מחוזקים, העומדים בתקנים מחמירים ומצויים בשכונות משודרגות.

אילו סוגי פרויקטים של התחדשות עירונית קיימים בירושלים?

שני הפרויקטים הגדולים של חידוש העיר המתקיימים בישראל בכלל ואמורים להתרחש גם בעיר ירושלים, הם תמ"א 38 ופינוי בינוי. המטרה של כל אחד מהם, על פי קווי המתאר הייחודיים לו, היא להוסיף חלקים במבנה, לחזק אותו, להעלות את ערכו ובכך להוסיף ערך כלכלי וכמובן גם וויזואלי למבנים ישנים ברחבי העיר.

הייחודיות בביצוע של פרויקטים כאלה של התחדשות עירונית בעיר ירושלים, הוא בכך שלעיר הזו ישנם כמה מאפיינים משלה בכל הקשור לבנייה:

  1. כמות אדירה של מבנים ישנים המצויים בשכונות הוותיקות ברחבי העיר.
  2. סגנון בנייה מאופיין מאוד, כאשר רוב המבנים מחופים על ידי אבן ירושלמית.
  3. ערך היסטורי למבנים העתיקים, אשר מאתגר מאוד את קבלת ההיתרים לבנייה.

מעבר לכל העניינים הללו, חשוב להבין כי על מנת להתחיל בפרויקט כזה או אחר, ישנם עוד כמה שלבים בדרך עד שהמקדחה הראשונה תתחיל לפעול.

מהם התנאים ל"התנעת" תהליכי ההתחדשות השונים?

בכדי להתחיל בתהליך של התחדשות עירונית בירושלים, כפי שהוא אמור לבוא לידי ביטוי בבניין מסוים, קיימים שלבים רבים הדורשים אישורים מיוחדים- הן עירוניים, הן ממשלתיים והן ספציפיים של הדיירים המתגוררים בבניין עצמו. בנייה וגם חידוש מבנים בעיר אינם עניין של מה בכך, לכן חשוב להבין כי מדובר בתקופה מאתגרת הכוללת אי נוחות במגורים ולעיתים חוסר יכולת להתגורר במקום. הבנה מעמיקה של כל הכרוך בפרויקטים, תקל על התנעתם והצלחתם.