מדי שנה נסגרים בישראל כמה עשרות אלפי עסקים. רבים מהם היו בעלי פוטנציאל אמיתי להצליח – אולם עקב מחסור בכלים חיוניים לניהול עסקים בעידן תחרותי ותזזיתי, הבעלים שלהם ביצעו טעויות שעלו להם ביוקר ובסופו של דבר הם גם נפלטו מהשוק.

במציאות שכזו יועץ כלכלי, ובפרט איש מקצוע שהוא בעל ניסיון נרחב בתחום העסקי, מספק תועלת עצומה לעסקים השונים. במיוחד חיוניים הידע והניסיון של היועצים הכלכליים עבור העסקים הקטנים והבינוניים.

מדוע עבור עסק ייעוץ כלכלי הוא קריטי?

עסקים קטנים מתמודדים עם אתגרים גדולים במיוחד. בנוסף הם מתקשים להתחרות מול שחקנים גדולים בשוק הרלוונטי, כך שמרווח הטעויות שלהם מצומצם מאוד. עוד כדאי לקחת בחשבון את העובדה הפשוטה שבעלי העסקים הקטנים, ברוב המקרים, הם מי שמגשימים חלום על בסיס כישרון בתחום ספציפי או בקיאות מסוימת – אולם אין להם את הידע הפיננסי הדרוש בימינו לניהול עסק. מי שמשלים עבורם את הפער ומונע מהם לשלם מחיר יקר בגין אותו פער הוא יועץ כלכלי מנוסה.

למה ישנה חשיבות כה רבה לתזרים מזומנים נכון?

ייעוץ כלכלי הוא שירות שעשוי לכלול מגוון רחב של רכיבים, בהתאם למאפיינים הספציפיים של כל עסק.

מרכיב חשוב אחד הוא בניית תזרים מזומנים נכון לעסק, כך שהוא לא יידרש לחפש פתרונות מימון. חשוב לזכור שעבור עסקים קטנים, מחיר הכסף הינו גבוה במיוחד – שיעור הריבית של הלוואות לעסקים קטנים גבוה במידה בלתי מבוטלת בהשוואה לשיעור הריבית של הלוואות לעסקים גדולים – כך שהייעוץ עשוי לחסוך סכומי כסף משמעותיים.

עוד יתרון משמעותי של תזרים מזומנים תקין הוא מזעור רמת אי הוודאות – כשההכנסות וההוצאות לא מתואמות, העסק באופן טבעי חווה אי ודאות והמתח עלול לפגום ביכולתם של קברניטי העסק להתנהל באופן מיטבי.

מה עוד כולל השירות של יועץ כלכלי מנוסה?

דרכים נוספות שבהן יועץ כלכלי מסייע לעסקים קטנים ובינוניים הן שיפור הליכי גבייה, קביעת מדיניות תמחירית אופטימלית, מציאת אפיקים חדשים להגדלת היקף ההכנסות ועוד מרכיב משמעותי של הייעוץ הכלכלי הוא בניית תוכנית עסקית שתנסח במדויק חזון ותציע צעדים אופרטיביים למימוש אותו חזון.