מה זה? מי עושה את זה? ומי זקוק לזה? כל התשובות כתובות כאן בשבילכם.

מה זה יחצ?

למעשה, יחצ היא איננה מילה בפני עצמה, אלא ראשי התיבות של המילים יחסי ציבור, אך בהחלט נהוג להשתמש בהן כמילה ואפילו ישנו מקצוע – יחצ"ן, שהוא איש המקצוע שעושה יחסי ציבור. יחסי הציבור הם הדרך של אדם או חברה לדאוג לעצמו לפרסום חיובי ולשמור על שמו הטוב באמצעי התקשורת השונים.

תפקיד היחצ"ן

תפקידו של היחצ"ן הוא להשתמש בכל הקשרים שלו על מנת שהלקוחות שלו יוכלו להציג את עצמם ואת עמדתם בכלי התקשורת. כמו כן, באמצעות פגישות ודרכי התקשרות נוספות, היחצ"ן והלקוח חושבים ביחד כיצד כדאי לפנות אל קהל היעד, מה כדאי להציג וכיצד להעביר את המסר הרצוי.

יח"צ מול שיווק ופרסום

בניגוד לשיווק ופרסום, יחצ לא עוסק בקמפיינים פרסומיים ושיווקיים, אלא על נראות בשטח. כלומר, במקום להפיק פרסומות לטלוויזיה ולרדיו, מתאמים ראיונות בכלי התקשורת ומאפשרים ללקוח להתראיין ולהעביר את המסר שלו בעצמו ובאופן אישי וכך, קהל היעד מקבל הצצה קטנה אל עולמו האישי של בעל העסק או הדמות התקשורתית וכאשר הקהל נחשף לפנים, לקול ולמחשבות של האדם המייצג את המוצר או השירות או של הדמות התקשורתית, קל לו יותר להפוך ללקוח או לכל הפחות – לאדם אוהד. כמו כן, כאשר הלקוח של היחצ"ן נשאר בתודעה, כך יותר קל לזכור אותו ולקנות את מה שיש לו למכור, בין אם זה מוצר, שירות או מסר.

בחירת יחצ"ן

לא כל יחצ"ן יודע לעשות יח"צ ולא כל סוג של יחסי ציבור מתאים לכל לקוח! לכן, אם אתם מחפשים לעצמכם יחצ"ן, חשוב לערוך אתו תיאום ציפיות ולבדוק אם שיטות העבודה שלו מתאימות לכם. בנוסף, מומלץ להכין גאנט עבודה וכך תוכלו לדעת מהו קצב העבודה העתידי ולבחון, האם הוא מתאים לכם והאם הוא מספק אתכם. רק לאחר שבחנתם את אופי העבודה, שהיחצ"ן מציע לכם וראיתם שהוא מתאים לכם ולרצונות שלכם, תוכלו להיות רגועים ולדעת, שאתם בידיים טובות!