הריביות הנמוכות בשנים האחרונות דוחפות יותר ויותר בתי אב לפנות לאפיקי השקעה וחיסכון לאו דווקא דרך חשבון הבנק. בנוסף, יש עלייה חדה בפנייה לחברות ניהול השקעות פרטיות ונטייה גוברת שלא להשאיר את ניהול ההון המשפחתי בידיו של פקיד הבנק. כיצד תשכילו לבחור את חברת ניהול ההשקעות שתשמור על ערך הכסף שלכם, שתייצג נאמנה את האינטרסים שלכם ושתשיג עבורכם את התשואה הגבוהה ביותר?

תוצאות מוכחות

לפני שאתם בוחרים את חברת ניהול תיקי השקעות שתנהל את כספכם, ערכו מחקר: בחנו את נתוני הביצועים של החברות השונות, את המוניטין שלהן ואת התוצאות שהשיגו בתי ההשקעות בשנים מוצלחות יחסית, וחשוב מכך – בשנים שהיו קשות עבור השוק. מחקר בסיסי ייתן בידיכם מספיק נתונים לבסס הערכה ופרספקטיבה ראשונית, ולסנן את בתי ההשקעות שאיתם אינכם מעוניינים לעבוד.

ניגוד אינטרסים

המצב האידיאלי הוא שכספכם ינוהל בידי בית השקעות שאינו משווק מוצרים פיננסיים משל עצמו. כך יימנע ניגוד אינטרסים בין הרצון לקדם את המוצר הפיננסי לבין המחויבות לניהול כספכם בצורה הטובה ביותר עבורכם. בנוסף, ודאו שבית ההשקעות אינו מעורב בפעילויות חיתום, כדי למנוע אינטרס לקידום מוצרים של החברות שבית ההשקעות מעורב עמן בקשרי חיתום. כמו כן, אם לבית ההשקעות יש תיק נוסטרו – תיק השקעות משלו – יכול להיווצר ניגוד אינטרסים בין טובת תיק ההשקעות שלכם לבין טובת התיק של בית ההשקעות.

שקיפות מלאה

מכיוון שמדובר בכספים שצברתם בעמל רב, אשר אמורים להבטיח את עתידכם ואת עתיד ילדיכם, אתם זקוקים וזכאים לקבל מידע אמין, ברור ומלא לגבי ניהול התיק שלכם. בקשו לקבל כמה שיותר מידע, ואל תתביישו לשאול כל מה שעולה בדעתכם. אחד הדברים החשובים הוא לבדוק את הכשרתו ואת רמתו המקצועית של צוות החברה. אם נראה לכם שבית ההשקעות נוקט מדיניות של הסתרה, מניעה או טשטוש מידע – מוטב להתרחק ממנו.

המלצות

המלצות מאנשים שדעתם מוערכת על ידכם הם תמיד אינדיקציה טובה לבחירה נכונה, וכך גם במקרה של בחירת בית ההשקעות. כל אחד יכול לתת לכם הבטחות, אך המלצה מלקוח ותיק של החברה פירושה עמידה בהבטחות, ואת זה לא כל בית השקעות יכול לספק.

רווחים ודמי ניהול

מכיוון שרובנו איננו ממש מבינים בתחום, אנו נוטים לבצע החלטות מבוססות על נתונים פשוטים שאנו יכולים להתייחס אליהם, כמו גובה דמי הניהול שבית ההשקעות גובה מן הלקוח. חישוב זה שגוי ביסודו, מכיוון שדמי הניהול בטלים מול גובה הרווחים. אמנם בית ההשקעות אינו יכול להבטיח לכם תשואה מסוימת, אך תחקיר קצר ייתן לכם הערכה כללית לגבי התשואה האפשרית. אם אתם רוצים להשוות נתונים פשוטים, השוו בין התשואות שהניבו תיקי ההשקעות של חברות שונות.

התרשמות אישית

לאחר שמיינתם את בתי ההשקעות ובחרתם מספר אופציות אפשריות, קבעו פגישות עם כל אחד מהמוסדות שעומדים בדרישותיכם, הרשו לעצמכם לשאול כל מה שיעלה בדעתכם ותנו לעצמכם להתרשם מן השירות, מן התקשורת ואף מן האינטראקציה האישית ביניכם ובין הנציג המטפל בכם. אינטראקציה טובה ביניכם ובין נציג בית ההשקעות וכישורי אנוש טובים של מי שמטפל בכם יהפכו את ההתקשרות לברורה, לנעימה ולנוחה יותר.

התאמה אישית

בסופו של דבר, אין בית השקעות אחד שהוא המתאים ביותר עבור כלל האוכלוסייה. בישראל פועלים למעלה מ-150 בתי השקעות, ביניהם עליכם לבחור אחד בלבד. הבחירה היא אישית ותלויה בגורמים שונים הקשורים הן למשקיע והן לבית ההשקעות. חשוב להקפיד על בחירה במוסד ותיק, ללא ניגוד אינטרסים, מקצועי ואמין, בעל מוניטין טוב וביצועים מוכחים בשטח לאורך שנים.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *