שוק האשראי השתכלל במידה משמעותית מאוד בשנים האחרונות, כך שישנם פתרונות מימון רבים ומגוונים, גם למשקי הבית וגם לעסקים. בלא מעט מקרים מפתים אותנו לקחת הלוואות, וכמובן שכל סכום כסף שניתן לעסק על-ידי בנק או גורם חוץ בנקאי יכול לעזור לו מאוד – אבל לפני שחותמים על המסמכים חשוב לבחון ביסודיות את כדאיות המימון.

התרחבות

עסק שרוצה להתרחב ומזהה הזדמנות ספציפית לצמיחה זקוק כמעט תמיד גם להון. במקרים אלה מימון לעסקים עוזר להם לממש את ההזדמנות.

בין השאר מאפשר מימון לעסק לרכוש ציוד מתקדם שיעזור לו להגיע ללקוחות חדשים, להגדיל את כושר הייצור, לייעל אותו, להוזיל את עלות המוצרים ועוד. סכום כסף משמעותי מסייע לעסק גם לשכור עוד עובדים כחלק מהתפתחות טבעית, ועוד סיבה טובה לחפש פתרונות מימון לעסקים היא מעבר למקום חדש – שלא מגביל את האפשרויות (מבחינת היקפי הייצור) או לחילופין נמצא בלוקיישן אטרקטיבי יותר ומושך אליו עוד לקוחות.

קשיים בתזרים המזומנים

גם עסקים מצליחים חווים לעתים קשיים זמניים ונקודתיים בתזרים המזומנים. לפעמים אף מדובר בתוצאה של עסקה גדולה – אם למשל לקוח חדש שרוכש סחורה בקנה מידה גדול מתחייב לשלם רק לאחר קבלת כל הסחורה, והעסק זקוק לחומרי הגלם באופן מידי, נוצר פער – שעליו ניתן לגשר באמצעות מימון לעסק.

גם תקופה לא פשוטה שבה נפח הפעילות יורד עקב נסיבות חיצוניות – למשל מלחמה – עשויה להצדיק חיפוש אחרי פתרונות מימון לעסקים כדי להמשיך ולתפעל את העסק בלי מגבלות.

מה חשוב לבחון כשמחפשים מימון לעסקים?

כסף הוא משאב חיוני וכאמור ישנם מצבים שבהם הוא הכרחי. מצד שני חובה להיזהר, ולקחת בחשבון גם את עלות כל פתרון מימון לעסק.

תנאי ההחזר של האשראי עלולים להוות מכשול של ממש לאורך תקופה ארוכה, ובעידן של אי ודאות כלכלית, הלוואה גדולה עלולה להתגלות ככזו שקשה להחזיר אותה – מצב שעלול לעלות ביוקר לכל עסק.

בהתאם מומלץ עוד לפני מציאת מימון מתאים לערוך תוכנית עסקית מדויקת, וכך גם למזער את הסיכון וגם להבטיח ניצול אופטימלי של הכסף שיתקבל.