כששואלים אתכם, "תגידו אתם יודעים מה זה ספירולינה?" אתם בוודאי עונים, "ברור/ כן בטח/ איזו שאלה". הרי לא נעים להיתפס במלוא בורותכם לגבי מזון העל שכולם מדברים עליו. הנה לכם הזדמנות להשלים את הפער המטורף הזה ביניכם לבין כל השאר (למרות שיש מצב שגם הם לא באמת יודעים ואז אתם תצאו בכלל גדולים). ספירולינה היא בכלל לא המצאה חדשה. מדובר במזון על שכבר האצטקים הקדומים נהגו ללעוס וגם לוחמי האינקה עשו שימוש בצמח הקטן והירוק כדי לפתח את הסיבולת והכוח שלהם.

אנחנו חושבים שמדובר במוצר חדש על המדף אבל כבר בשנת 1988 נעשה בו שימוש מודרני במחקרים של נאס"א. חשבו לבחון אותו כתחליף למזון לאסטרונאוטים והתוצאות של המחקר היו כי קילו אחד של ספירולינה בעל ערך שווה ל-1,000 ק"ג של פירות וירקות. אמייזינג, הא?

מעבר לכך, בשנת 2003 האו"ם נתן המלצה על אכילת ספירולינה על מנת להילחם בתת התזונה במדינות עולם שלישי.

רגע, אז מה זה ספירולינה?

עכשיו אתם כבר מתים לדעת במה מדובר? ובכן, זוהי אצה כחולה ירוקה מיקרוסקופית שניתן לגלות אותה כמעט בכל אגם של מים מתוקים בכל מקום בעולם. היא מתפתחת היטב בסביבה חמימה ובמקומות שיש בהם הרבה אור ושמש. האצה הזו עשירה בחלבון, 8 חומצות אמינות סופר חיוניות, 10 חומצות אמינו נוספות, בטא קרוטן, ויטמין B12, ברזל, זרחן, סידן וכדומה. מעבר לכך, ספירולינה מכילה עד 71% חלבון, שזו תכולת החלבון הגבוהה ביותר שיש מאשר כל מקור אחר בעולם!

ניתן לרכוש ספירולינה טרייה ולגדל אותה במו ידיכם, אם אתם גרים באזור חמים (אילת נגיד). האצה פופולרית מאוד לרכישה גם בצורותיה היבשות ובתוך תוספי מזון שונים וזאת משום שהיא לא מאבדת מן היתרונות הבריאותיים גם כאשר היא יבשה וכתושה בתוך תוסף מזון.

לספירולינה יש שלל יתרונות, הנה קומץ מובחר מהם:

1. נוגדת חמצון חזקה – אצת הספירולינה מכילה מספר נוגדי חמצון חזקים במיוחד. אלו מגנים על הגוף שלנו מפני רדיקלים המצטברים בגוף ברבות הזמן. הנוגדים כל כך חזקים עד שהם יכולים לסייע לגוף להיפטר מרעלים מסוכנים במיוחד ולסייע לו לתפקד כמו שצריך.

2. הפחתה של תגובות אלרגיות – אין זה משנה בכלל מהי האלרגיה שיש לכם, ספירולינה יכולה לצמצם ממש למינימום את התגובות האלרגיות בגוף, על ידי צריכה יומיומית. האצה עושה זאת כי היא חוסמת בגפה את שחרור ההיסטמינים. היסטמינים הם הכימיקלים שמשתחררים בגוף במהלך תגובה אלרגית הגורמים לגירויים בעור, נפיחות, התעטשויות ועוד.

3. טובה לבריאות הלב – במחקרים שונים הוכח שהאצה מועילה מאוד בהורדת רמות הכולסטרול. במחקר שהתפרסם בשנת 2013 בדקו את הספירולינה על 52 אנשים בוגרים בגילאי 47. הנחקרים צרכו 1 גרם של ספירולינה מדי יום במשך 12 שבועות. בסוף המחקר ערכו השוואה בין דוגמיות דם והתוצאות הוכיחו שלמושאי המחקר עם ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה (LDL) הייתה ירידה של 10.1% בממוצע. LDL הוא הכולסטרול הרע שעושה דברים רעים כמו חסימת עורקים.

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *