בבניית טיח המפגש בין הקירות נדרש לחיזוק נוסף. פרופילי אלומיניום מהווים בדיוק את החיזוק הזה. הפרופיל נכנס אל תוך שכבת הטיח ויוצר פינה משל עצמו. הפינה משתלבת עם שני הקירות ובכוחות משותפים הם יוצרים את החוזק הנדרש. פרופילי טיח הם חוזק ויופי המתיישבים יחדיו בפינה אחת. בנוסף, על הפרופיל מותקן שרוול לבן שמכסה אותו ומעניק גימור מושלם לחיבור בין שני הקירות. גם בעבודה עם פרופילי גבס השרוול הזה משמעותי, גם לחוזק וגם לשלמות של הגימור.

פרופילי טיח עשויים אלומיניום, כמובן, ולא טיח. הם נקראים כך על שום התאמתם לעבודות טיח, בהן הם מייצרים חוזק נוסף ומהווים גימור חלק וטוב. גם פרופילי גבס אינם עשויים גבס אלא אלומיניום והם, אגב, מהווים גם הבטחה ליישור של הקיר. הפרופיל יציב וחזק יותר מן הגבס והכוונון של לוח הגבס מול הפרופיל מבטיח את ההתיישרות שלו ביחס לקירות הקיימים משני צידיו.  

איך מכינים פרופילי אלומיניום?

קודם כל יש לציין שהם מגיעים בצורות שונות ובכל המקרים ההכנה מבחינה כימית מבוססת על אותם עקרונות. גם לוחות וגם גלילים נוצרים באמצעות תהליך שנקרא ערגול קר. ערגול על שם המעבר שלהם בין גלילים שהם חזקים יותר מהם. ככלל, בהכנת מתכות, כשמדובר בפלדה, למשל, אפשר ועדיין משתמשים בשיטות הישנות של חימום ולחץ. הפחח מן המאה התשע עשרה והמכונה במפעלי הפלדה כיום, עושים לפעמים את אותה העבודה, חימום ולחץ. מה שכן, בערגול, המתכת מתחממת ועוברת בין שני גלילים בלחץ גבוה. פרופילי אלומיניום בצורת לוחות עוברים בין גלילים שהמרווח ביניהם קטן והם חלקים. פרופילי טיח שצורתם מעוגלת, עוברים בין גלילים שהם עצמם יש להם מגרעת. המגרעת הלוחצת תיצור את הפרופיל הפינתי מאלומיניום. הערגול הקר הוא השלב השני שאחרי החימום והוא כאמור, מתבסס על לחץ גבוה. אגב, לחץ גבוה מדי יגרום להתפשטות החומר בצורה שתיצור סדקים ולכן המהנדסים מקפידים על הלחץ הנכון. ההקפדה והתחכום ההנדסי מייצרים פרופילי אלומיניום מושלמים, המתאימים לבנייה, מבטיחים את יישור הקיר החדש והאלומיניום ממנו עשויים הפרופילים מעניק את הגימור המושלם.  

Leave a Reply

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *