קופה רושמת היא האמצעי אתו מתבצעת מכירה בבתי עסק. פרטי העיסקה מוקלדים אל המחשב שבקופה או שהם נסרקים באמצעות ברקוד, הקופה מסכמת את מחיר המוצר לפי נתונים שנקבעו בה לפני העיסקה ומפיקה את הסכום לתשלום. בשלב הזה נפתחת מגירה ובתוכה מזומן. המגירה יכולה להיפתח רק עם סיום עסקת מכירה, שאז היא נפתחת באופן אוטומטי, או על ידי מפתח שנמצא אצל אחד האחראים במקום.

הקופה הרושמת הקלה על התנהלותם של בתי עסק מול לקוחות, שכן היא מבצעת את החישובים באופן מהיר וכמו כל קופה, מקלידה את סכום העודף הנדרש ממזומן שמתקבל. כך היא תורמת לקיצור תורים, לזירוז הליך המכירה ולמיעוט טעויות, ביחס לחישובים ידניים.

ההסטוריה של הקופה הרושמת

הקופה הרושמת החלה את חייה בזכות עובדים שפתחו קופות בבתי העסק וגבו לעצמם אי אלו מזומנים. מעסיק מתוחכם אחד פיתח את המכונה והאפשרות לפתוח אותה הותנתה בביצוע עסקת מכירה. לחלק מן הקופות הרושמות הוא הוסיף גם צליל פעמון המבשר על פתיחת הקופה, מה שהיקשה על עובדים סוררים להחביא את מעשיהם מעיניו או מאוזניו של המעביד. המתוחכם היה אמריקאי והסוררים אף הם. אחר כך הם נאלצו להתחכם יותר. האירוע המכונן של פיתוח קופות רושמות אירע בתחילת המאה הקודמת ומאז הקופות עברו גלגולים שונים. הן קטנו, התייעלו והפכו נוחות יותר. בסוף המאה הקודמת הוחל ייצור ופיתוח של קופה רושמת גם בארץ והחברה מכרה את עצמה לחברה אחרת. זו מוכרת אותם עד היום.

קופה רושמת עושה רושם

השימוש בכל קופה רושמת הוא קל וידידותי. מקשים רכים, מסך די נוח והחשוב מכל, היא עושה את העבודה המדוייקת, היא עושה את העבודה של החישוב. אם פעם החנווני רשם את סכום הקנייה בכתב יד על גבי פתקים, אז היום המכונה מחשבת בעצמה. בעלי העסק מזינים את הנתונים לגבי הנחות, לגבי צורות תשלום ולגבי קידוד מוצרים בעלי ברקוד והמכונה רושמת לעצמה ומחשבת בהתאם. קופה רושמת היא המחשבון הרצוי בכל עסק והיא מקלה על הלקוח ועל המוכרים.