רבים מבעלי העסקים הקטנים והבינוניים שמעו על התוכניות העסקיות, אבל לא באמת מבינים מהי החשיבות שלהן ולמה הן נחוצות. רוצים לדעת יותר? פשוט המשיכו לקרוא!

מהי תוכנית עסקית?

תוכנית עסקית היא מסמך, בו כתוב החזון העסקי והכלכלי של העסק. מסמך זה יכול לשרת מטרות רבות, החל מהכרה טובה יותר של המשאבים, העומדים לרשות העסק ועד להגשה למשקיע פוטנציאלי במטרה לקבל עוד אורך רוח למשך תקופה כזו או אחרת, או אפשרות להשקעה נוספת, שהיא חיונית להמשכיותו של העסק.

הייחודיות של עסקים קטנים ובינוניים

עסקים קטנים ובינוניים הם עסקים בעלי ייחודיות בתחומים רבים. לדוגמה, ככל שהעסק קטן יותר, כך היכולת לעשות שינוי דרסטי היא גבוהה יותר. זאת, משום ששינוי זה ייגע בפחות אנשים והרבה יותר קל להתחיל תהליך כשמספר המעורבים בו הוא נמוך. מן הצד השני, עסקים קטנים ובינוניים רבים נאבקים מדי חודש על כל שקל שנכנס או יוצא בשביל לשמור על התזרים של העסק ולאפשר לו להתקיים. בעיה זו איננה מנת חלקם של מרבית העסקים הגדולים.

תוכנית התחלתית

עוד לפני פתיחת העסק, חשוב לערוך תוכנית עסקית במטרה לבחון את ההתכנות הכלכלית של העסק. חלק מרכזי בהכנת התוכנית הוא בחינת השוק ובחינת האפשרויות להגשמת המטרות, כמו גם בחינת ההשקעה הנדרשת וכך בעל העסק נדרש להתעמת עם מצב השוק ועם העבודה הנדרשת לשם השגת המטרות. לאחר בחינת כל המידע הרלוונטי, יכול בעל העסק לקבל החלטה מושכלת לגבי פתיחת העסק ואופן ניהולו.

שינויים בתוכנית

תוכנית עסקית היא אמנם סוג של מפת דרכים, אך היא בהחלט ניתנת לשינויים במידת הצורך! חשוב להבין, שככל שהעסק צובר ותק וניסיון, כך בעליו יכול לאמוד את הצרכים והאפשרויות שלו נכון יותר. כמו כן, גם השוק הולך ומשתנה בקצב מסחרר וכל עסק צריך למצוא את דרכו בתוך שינויים אלו. לכן רצוי ואף מומלץ לערוך את התוכנית העסקית ככל שנדרש.

כתיבה מקצועית

היות שהתוכנית העסקית מהווה חלק חשוב כל כך בדרכו של העסק, חשוב לכתוב אותה נכון. ואם המטר היא להגיש אותה  לגורמים חיצוניים, החשיבות היא אפילו גדולה יותר ולכן מומלץ להשקיע ולכתוב אותה בעזרת אנשי מקצוע.