כאשר אנחנו חושבים על קבוצת בזן, רבים מאיתנו למעשה חושבים על זיקוק של נפט. עולה בראש שלנו התמונה של בתי הזיקוק בחיפה, או אותן "לבניות" בשמן המוכר. עם זאת, חשוב להבין שהיום בזן היא הרבה מעבר לכך. בפועל מדובר כאן על חברה שהיא בעלת כוח והשפעה משמעותית ביותר בכל מה שקשור לכלכלה הישראלית. לאורך שנות הפעילות של החברה, הייתה לגביה ביקורת בלתי פוסקת. זה לא במקרה, שכן בתהליך זיקוק הנפט הזיהום הנגרם הוא גדול. כתוצאה מכך, וכתוצאה מהמודעות ההולכת וגוברת לחשיבות של שמירה על הסביבה, בזן הרחיבה את פעילותה. היום ניתן לקבל ממנה מידע על אנרגיה ירוקה, ולמעשה, אפשר גם ללמוד ממנה לא מעט על הנושאים האלה.

מה באמת עושה החברה מעבר לזיקוק של נפט?

כשמדברים על מידע על אנרגיה ירוקה בהקשר של קבוצת בזן, חשוב להבין שמדברים על חוד החנית. למעשה, החברה משקיעה בימינו הרבה מאוד משאבים של כסף, זמן פיתוח ומחקר בכל מה שקשור לניצול משאבי הטבע הבלתי נגמרים. כך למשל, היא אחראית על פיתוח של פרויקטים שונים הכוללים את ניצול הרוח, השמש והחום. בצורה כזאת היא לא רק משפיעה על זיהום האוויר הנמוך יותר, אלא היא גם מהווה דוגמה חיונית לכל המתחרות שלה. אי אפשר לפספס את העובדה שלחברה הזאת יש מחויבות גדולה מאוד כלפי כלכלת ישראל בכל המובנים, כולל ייצור של אנרגיה מתחדשת.

מדוע בזן כל כך חשובה לכלכלת ישראל?

למרות כל המאמצים שלנו לעבור להשתמש כמה שיותר באנרגיה ירוקה, בפועל אנחנו עדיין מאוד רחוקים מהמצב הזה. לכן אנחנו עדיין צריכים פעילות של זיקוק נפט, וכאן בדיוק נכנסת לתמונה בזן. היא בעלת יכולות פנומנליות לזקק נפט, מה שמאפשר לה לספק למדינה אחוזים ניכרים מהצריכה. לכן ברור גם מדוע יש לה מעמד חשוב כל כך בכלכלה. השילוב בין זיקוק נפט ובין השקעה באנרגיה ירוקה הופך את בזן לחברה עוד יותר חשובה. לכן חשוב להיות מודעים לכל הפעילות שלה, שכן היום המחויבות שלה לשמירה על הסביבה גבוהה יותר מאי פעם.