פרויקטים של פינוי-בינוי כוללים תהליך ארוך ומורכב מאוד מתחילתו ועד סופו. על אף שמדובר על פני השטח בפרויקט המשתלם לכל הנוגעים דבר – היזם והדיירים, בפועל מתגלה כי הרווח אינו מובטח. על אחת כמה וכמה, עבור הדיירים שהשגרה שלהם עומדת להשתנות. מסיבה זו, ייצוג משפטי לדיירים העומדים בפני פינוי-בינוי, הוא הכרחי!

ייצוג משפטי לדיירים בפרויקט של פינוי-בינוי

כמו בכל עסקת נדל"ן אחרת, לכל אחד מהצדדים עורך דין שמייצג אותו. ייצוג משפטי לדיירים מטרתו לייצג אותם אל מול היזם ולדאוג שזכויותיהם ימוצו. באותו נושא, יש כמה דגשים שכדאי לקחת בחשבון:

  • עורך דין משותף – כדי להימנע ממצב שבו כל דייר נעזר בעורך דין וכך נוצר אי-סדר שעלול להוביל לפגיעה כוללת בזכות הדיירים, חשוב שהייצוג יהיה כללי לכל הדיירים. הנציגות המשותפת יוצרת כוח מיקוח חזק מול היזם, אלמנט קריטי בהצלחת התהליך. 
  • כוח מקסימלי – במקרים אחדים היזם מציע לדיירים להיעזר בייעוץ משפטי של עורך הדין שלו, אך ההיגיון אומר כמובן שעדיף לבחור עורך דין נפרד. כזה שיראה לנגד עיניו את האינטרסים של הדיירים בלבד ויכין אותם לכל תרחיש אפשרי.
  • נציגות מטעם הדיירים – עוד לפני בחירת איש המקצוע, מומלץ לדיירים לבחור את הנציגות שלהם אשר תמנה את עורך הדין שייצג את זכויותיהם. הם אלו שמתנהלים מולו ומתעדכנים בכל הצעדים העתידיים הנוגעים להליך פינוי הבינוי. 

מדוע ייצוג של עורך דין הוא כה חשוב לדיירים?

ההסכם בין היזם והדיירים נחתם בשלב ראשוני מאוד בתהליך, כך שקיימת אי ודאות אדירה בכל הנוגע לעתיד; לגודל הדירות ומספר הדירות שייבנו, היקף זכויות הדיירים, היכן יתגוררו עד שהמבנה יהיה מוכן ועוד. כדי להבטיח את מלוא זכויותיהם במקרה וההבטחות אינן מתקיימות, ייצוג משפטי לדיירים מטעם עורך דין מקצועי שמכיר היטב את התחום, הוא קריטי. 

בעזרתו, יובטח למשל לדיירים שבמצב בו הדירה החדשה אינה כפי שהובטח להם בפועל, יקבלו דירה חדשה השקולה לשווי ולמבנה הדירה שהייתה אמורה להיבנות במקור. זהו כאמור רק סעיף אחד מתוך זכויות רבות שעורך הדין ידאג למצות עבורם.